Pages

Δευτέρα 28 Νοεμβρίου 2011

Σφαλιάρα στον Παναθηναϊκό!

Σφαλιάρα στον Παναθηναϊκό!Από αλλού το περίμενε, από αλλού του ήρθε... Ο Παναθηναϊκός βγήκε αλώβητος από το ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό την περασμένη αγωνιστική δεν κατάφερε όμως να φύγει νικητής και από το κλειστό της Καλαμίτσας. Οι «πράσινοι» γνώρισαν ήττα-σφαλιάρα από την Καβάλα με 79-70, για την έκτη αγωνιστική της Α1. Πράσινη γκέλα μετά από 961 μέρες!

Διαβάστε εδώ για την πράσινη γκέλα μετά από 961 μέρες.

Ούτε τα 24 λάθη στάθηκαν αρκετά για να σταματήσουν τους φουριόζους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη. Αγνώριστοι οι πρωταθλητές Ελλάδας στην άμυνα. Έχασαν την μάχη των ριμπάουντ ενώ κάκιστο ήταν το ποσοστό τους από την γραμμή των ελευθέρων βολών (16/26 βολές).

Ξεχώρισαν Πάσαλιτς και Τέιλορ για το μακεδονικό σύλλογο. Σμιθ και Καλάθης οι μόνοι με διψήφιο αριθμό πόντων για τον Παναθηναϊκό!

Πλέον οι "πράσινοι", που έχουν 9 βαθμούς, συγκατοικούν με ΠΑΟΚ, Ηλυσιακό και Κολοσσό στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχουν όμως ένα παιχνίδι λιγότερο καθώς έχουν πάρει το ρεπό τους.

Το ματς

Δύο πρόσωπα εμφάνισε στο παρκέ του κλειστού της Καλαμίτσας ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλά και σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκαν με 12-4 των γηπεδούχων. Μάλιστα κατάφεραν να τους κρατήσουν χωρίς σκορ για περίπου τέσσερα λεπτά. Ωστόσο στα τελευταία 3’30’’ της περιόδου οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ανέβασαν στροφές, ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους σε πολλά λάθη, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με επιμέρους 11-4 πήραν προβάδισμα 18-16.

Με προβλήματα συνεχίστηκε το δεύτερο δεκάλεπτο για την ομάδα του Ομπράντοβιτς κυρίως κάτω από το καλάθι όπου και έχασαν την μάχη των ριμπάουντ. Παρά τα πέντε λάθη στα οποία ανάγκασαν την Καβάλα σε ισάριθμα λεπτά, το πλεονέκτημα τέσσάρων πόντων που πήραν (21-25) και το τρίτο φάουλ με το οποίο χρεώθηκε νωρίς ο Ο’ Μπράιαν, οι πρωταθλητές Ευρώπης βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με δέκα πόντους! Οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση με όπλο την ευστοχία τους από τα 6,75 (8/14 3π., 57%, έναντι 20% και 1/5 για τον Παναθηναϊκό) και με επιμέρους 13-2 έφτασαν στο +10 (40-30). Μείωσε στους οκτώ, 42-34, ο Βουγιούκας σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Κάκιστο το ποσοστό του «τριφυλλιού» και από την γραμμή των ελευθέρων βολών όπου είχαν 9/16 (56%).

Στη μέγιστη τιμή της έφτασε η διαφορά με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Στο +13 η Καβάλα (47-34) με πέντε συνεχόμενους πόντους του Πάσαλιτς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με σερί 8-0 και πρωταγωνιστή τον Νικ Καλάθη (47-42), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς δεν βελτιώθηκαν στον τομέα των ριμπάουντ ενώ έμειναν χωρίς καλάθι για δυόμισι λεπτά με αποτέλεσμα ο μακεδονικός σύλλογος να βρεθεί στο +9 (55-46). «Μάζεψε» κάπως τα πράγματα ο Σμιθ (58-53) όμως ο Τέιλορ έδωσε ξανά προβάδισμα επτά πόντων στους γηπεδούχους (60-53) με την ολοκλήρωση των 30’.

Και παλι με τον Σμιθ μείωσε στους πέντε ο Παναθηναϊκός (62-57) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όμως το χείριστο ποσοστό των «πράσινων» από τα 6,75μ. και η επιμονή των παικτών του «Ζοτς» επιχειρούν τρίποντα δεν αντέστρεψαν το σε βάρους τους σκορ. Με 75-64 προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι δύο λεπτά πριν το τέλος σφραγίζοντας ουσιαστικά μία μεγαλειώδη νίκη. 79-70 το τελικό σκορ στο κλειστό της Καλαμίτσας.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-34, 60-53, 79-70

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 19 (4), Αράπης, Αγγελόπουλος 8, Τέιλορ 22 (4), Στεφανίδης 5 (1), Πιεβάλιτσα, Καραθανάσης 3 (1), Γεωργάκης, Κοστόβ 4, Καραποστόλου 6 (2), Σύμτσακ 2, Ο΄Μπράιαν 10

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 5, Μπατίστ 3, Λόγκαν 6, Σάτο 8 (1), Π. Καλάθης, Διαμαντίδης 6, Βουγιούκας 5, Ν. Καλάθης 12, Κυρίτσης, Σμιθ 17 (9 ριμπάουντ), Καϊμακόγλου 4, Γιασικεβίτσιους 4

Γήπεδο: ΔΑΚ Καλαμίτσας

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Μάνος, Ταρενίδης Στ.

Μαρούσι 5*

* Παναθηναϊκός, Κολοσσός, Περιστέρι, ΑΓΟΡ, Άρης και Μαρούσι έχουν από έναν αγώνα λιγότερο καθώς έχουν πάρει το ρεπό τους.